Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Intrebari adresate Primarului -> Intrebari adresate Primarului
Întrebări
| Intrebarea nr. 4525 din data: 11-05-2015 pusa de Danciu Nicolae : · Stimate Domnule Primar, de aproximativ 2 ani, pe Terenul Sega se deterioreaza o parte a materialelor destinate refacerii gazonului artificial( asa am inteles de la cei care fac antrenamente acolo). Cand vor demara lucrarile?
Va multumesc.
Intrebarea nr. 4520 din data: 10-05-2015 pusa de Bucur Gabriel : · Buna ziua,
Pe terenuriledin spatele si din fata blocului 564 din Micalaca au avut loc lucrari la canalizare. Cele 2 terenuri pe care mai sunt inca si garaje ramase din epoca veche sunt in stare deplorabila. Am rugamintea sa ne comunicati daca exista un plan de reabilitare a zonei si perioada in care se vor efectua lucrari.
Intrebarea nr. 4521 din data: 08-05-2015 pusa de Ilisie Codruța : · Buna ziua. In zona Gării, respectiv pe strada Bihorului, in curte la blocurile B 1 - B 4, nu se fac locuri de parcare? In zona sunt garaje, dar mașinile sunt lăsate afară, ceea ce limitează locurile de parcare.
Intrebarea nr. 4516 din data: 25-04-2015 pusa de IACSITS MILIVOI : · Buna ziua. D-le Primar, doresc sa aflu, in numele mai multor cetateni din Gai, care va fi soarta parcului din fata Bisericii ortodoxe sarbe. Intreb acest lucru avand in vedere faptul ca de mai multe ori am solicitat amenajarea unui teren pentru activitati sportive, in aer liber, a copiilor, respectiv a tinerilor din acest frumos cartier Gai, pe care, din pacate, vad ca nu prea il agreati, din motive de d-stra stiute, din pacate.
Poate pentru mandatul viitor va propuneti si acest lucru, propunere cu care cred ca veti fi prezent in cartierul nostru. Succes.
Cu stima,
Iacsits Milivoi
Intrebarea nr. 4512 din data: 20-04-2015 pusa de Vizenek Alexandru Razvan : · Buna ziua Domnule Primar,tot respectul pentru ce ati facut in orasul nostru pana acum.Intrebarea mea este cand o sa daramati garajele din curtea blocurilor din zona 503 intersectia strazilor VOINICILOR cu ZALAU?Cred ca suntem singurii din Arad care inca avem garajele astea ruginite in fata geamului,jumatete dintre ele nefiind nici macar folosite.Suntem dispusi sa platim lunar pentru o parcare decenta la fel ca in celelalte cartiere unde ati amenajat deja.Credeti-ma ca ne-am saturat pana peste cap de praful si noroiul din spatele blocului.In urma cu 2 ani am pus mana de la mana noi locatarii de aici si am reabilitat cat de cat intrarea pentru ca nu se mai putea intra.Acum ne aflam in aceeasi situatie.Lipsa locurilor de parcare este o problema mare aici deoarece si cei care au garaje jumatate le folosesc ca depozite de marfa pentru gheretele din zona iar cealalta jumatate nu le folosesc,lasand masina tot afara.Va multumesc mult.Tot respectul!
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4525 din data: 11-05-2015 pusa de Danciu Nicolae : · Stimate Domnule Primar, de aproximativ 2 ani, pe Terenul Sega se deterioreaza o parte a materialelor destinate refacerii gazonului artificial( asa am inteles de la cei care fac antrenamente acolo). Cand vor demara lucrarile?
Va multumesc.
|
Raspuns din data de 09-06-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Baza Sportive din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Sumele necesare pentru schimbarea suprafetei sintetice de la Stadionul Sega, situat in Arad, str. Constantin Brancoveanu nr. 116 - 122 (cartier Bujac), sunt prevazute in bugetul pe acest an, in momentul de fata fiind demarata procedura de achizitie publica.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4520 din data: 10-05-2015 pusa de Bucur Gabriel : · Buna ziua,
Pe terenuriledin spatele si din fata blocului 564 din Micalaca au avut loc lucrari la canalizare. Cele 2 terenuri pe care mai sunt inca si garaje ramase din epoca veche sunt in stare deplorabila. Am rugamintea sa ne comunicati daca exista un plan de reabilitare a zonei si perioada in care se vor efectua lucrari.
|
Raspuns din data de 28-05-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Primaria Municipiului Arad a avut in elaborare studiul de fezabilitate "Regenerare urbana a spatiilor din zona blocurilor de locuinta din cartierele Alfa, Faleza Mures, Confectii, Micalaca, Vlaicu si Centru, inclusiv zona protejata din Municipiul Arad", studiu ce se reflecta la sistematizarea zonelor dintre blocurile de locuinte.
Va informam ca pe parcursul anului curent, se vor demara procedurile de achizitie pentru serviciile de proiectare in vederea elaborarii proiectului tehnic necesar executarii lucrarilor.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4521 din data: 08-05-2015 pusa de Ilisie Codruța : · Buna ziua. In zona Gării, respectiv pe strada Bihorului, in curte la blocurile B 1 - B 4, nu se fac locuri de parcare? In zona sunt garaje, dar mașinile sunt lăsate afară, ceea ce limitează locurile de parcare.
|
Raspuns din data de 28-05-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre:
Situatia semnalata de dumneavoastra pe strada Bihorului se afla in atentia noastra si va fi cuprinsa in lista de prioritati aferenta zonei Garii dupa finalizarea lucrarilor Companiei de Apa Arad.Dorim sa va informam ca lucrarile de reparatii solicitate se vor efectua dupa terminarea tuturor lucrarilor edilitare in functie de fondurile alocate de consiliul local.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4516 din data: 25-04-2015 pusa de IACSITS MILIVOI : · Buna ziua. D-le Primar, doresc sa aflu, in numele mai multor cetateni din Gai, care va fi soarta parcului din fata Bisericii ortodoxe sarbe. Intreb acest lucru avand in vedere faptul ca de mai multe ori am solicitat amenajarea unui teren pentru activitati sportive, in aer liber, a copiilor, respectiv a tinerilor din acest frumos cartier Gai, pe care, din pacate, vad ca nu prea il agreati, din motive de d-stra stiute, din pacate.
Poate pentru mandatul viitor va propuneti si acest lucru, propunere cu care cred ca veti fi prezent in cartierul nostru. Succes.
Cu stima,
Iacsits Milivoi
|
Raspuns din data de 06-07-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei MUnicipiului Arad:
In zona adiacenta Bisericii Sarbesti din cartierul Fai - str. Dunarii - este in curs de amenajare un parc cu alei pietonale,urmand sa se plantezearbori si in partea centrala flori.
Locul de joaca existent va fi reabilitat, iar in perioada urmatoare se vor executa lucrari de reparatii si, dupa caz,inlocuirea elementelor de joaca defecte. De asemenea se vor efectua lucrari de reparatie si intretinere a terenului de sport.
Amenajarea unui teren pentru sport/activitati recreative,ramane in atentia noastra,urmand ca in functie de alocatiile bugetare sa faca obiectul unei achizitii publice.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4512 din data: 20-04-2015 pusa de Vizenek Alexandru Razvan : · Buna ziua Domnule Primar,tot respectul pentru ce ati facut in orasul nostru pana acum.Intrebarea mea este cand o sa daramati garajele din curtea blocurilor din zona 503 intersectia strazilor VOINICILOR cu ZALAU?Cred ca suntem singurii din Arad care inca avem garajele astea ruginite in fata geamului,jumatete dintre ele nefiind nici macar folosite.Suntem dispusi sa platim lunar pentru o parcare decenta la fel ca in celelalte cartiere unde ati amenajat deja.Credeti-ma ca ne-am saturat pana peste cap de praful si noroiul din spatele blocului.In urma cu 2 ani am pus mana de la mana noi locatarii de aici si am reabilitat cat de cat intrarea pentru ca nu se mai putea intra.Acum ne aflam in aceeasi situatie.Lipsa locurilor de parcare este o problema mare aici deoarece si cei care au garaje jumatate le folosesc ca depozite de marfa pentru gheretele din zona iar cealalta jumatate nu le folosesc,lasand masina tot afara.Va multumesc mult.Tot respectul!
|
Raspuns din data de 08-05-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre din cadrul Primariei Municipiului Arad:
In anul 2014 s-a elaborat un studiu de fezabilitate pentru "Regenerare urbana a spatiilor din zona blocurilor de locuinte din cartierele Alfa, Faleza Mures, Confectii, Micalaca, Vlaicu si Centru, inclusiv zona protejata din Municipiul Arad".
Aceasta documentatie prevede lucrari de amenajare parcari, alei si trotuare in zona mentionata in sesizare.
Pe parcursul acestui an se va elabora Proiectul Tehnica in vederea demararii procedurii de achizitie public pentru lucrari.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|